Myčka na nádobí je kuchyňský spotřebič, na který mnoho hospodyněk nedá dopustit. Jednak máte po jídle hned uklizeno a ani větší návštěva nebo nějaká oslava vám nepořádek v kuchyni nezapříčiní a pak se také šetří voda. Protože umývání nádobí v myčce je šetrnější než pod tekoucí vodou. Vkládání nádobí do myčky a jeho následné vyklízení je také činnost, kterou můžete svěřit i menším dětem a budete je tak zapojovat do chodu domácnosti.
Druhy myček
· Stolní myčky
Pokud nemáte myčku kam v kuchyni postavit nebo ji nelze z důvodů nedostatku místa zabudovat do linky, případně je pro vás běžná myčka příliš velká, tak sáhnete po stolní. Vejde se do ní 6-8 sad nádobí, záleží na výrobci. Můžete ji mít umístěnou nahoře na lince.
· Vestavěné myčky
Máte-li novou linku nebo se chystáte si ji nechat udělat, počítejte do ní již s myčkou, aby byla skrytá za stejnými dvířky, jako má linka a nerušila tak oko. Prodávají se ve dvou šířích 45 a 60 cm, podle toho se do nich také vejde různý počet sad nádobí. Maximálně však 16 sad.
· Volně stojící myčky
V případě, že dokupujete myčku později a není již v lince místo, kam ji dát, tak ji můžete přistavit, ale vždy musíte dbát na to, aby byl zajištěn přívod vody a elektřiny a odvod odpadních vod. Seženete je ve dvou šířích, stejně jako vestavěné.
Před koupí myčky se soustřeďte u výběru na následující body:
· Rozměry
· Hlučnost
· Energetická třída
· Spotřeba vody
· Kapacita
· Ovládání
· Programy, funkce a vnitřní vybavení
· Cena
Výrobce již obvykle doporučuje vhodné mycí prostředky, které byste měli používat, ale konečný výběr je na vás. Je třeba jich vícero vyzkoušet. U některých kapslí se vám může stát, že se vám třeba zcela v zásobníku nerozpustí, stejně tak prášek. Existují již také tekuté mycí prostředky. Uvidíte sami, co vám přinese největší spokojenost. Nezapomeňte také pravidelně doplňovat lesk a sůl a myčku čistit.