Ano, může to být pravda, ale důvodem toho, že vaše ovocné keře a stromky vadnou, špatně raší, či dokonce usychají, může být důsledkem napadení jedním z hlodavců a to hryzcem. Jak to poznáte? Pokud takové napadené ovocné keře a stromky opatrně vyryjete z půdy, najednou zjistíte, že jsou většinou již bez kořenů. Může zůstat jen základní terminálový kořen, který je ohlodaný po celé délce a to ze všech stran, takže svým tvarem připomíná mrkev. Kdo je tady pachatelem? Jsou to hraboši nebo jiný hlodavec?
V případech, kdy si zemědělci a zahradníci stěžují na hraboše, tak tady je pachatelem většinou hryzec vodní. Co uvádí naučná literatura? Tento druh patří k řádu hlodavců, latinsky Rodentia a k rodu hryzců, latinsky Arvicola. Jedná se o výhradně rostlinnou stravou živícího se živočicha. Kde hryzci hlavně škodí? Hlavně jsou těmito predátory ohrožena nejen kořenová zelenina, ale také i cibule květin. A samozřejmě i kořeny mladých ovocných a také i okrasných dřevin. Ale asi nejvíce však škodí tím, že ohryzávají dřeva, a to zejména ovocných a jiných listnatých stromů. Pokud je máme na zahradě, jsme nuceni všechny dřeviny i cibuloviny obalovat u jejich kořenového systému drátěným sítem. Ale hubení hrabošů můžeme svěřit i profesionálům.
Tato společnost hubí hlodavce pomocí moderního vybavení, vše je pod dohledem odborně vyškoleného profesionála. Jak se obecně ví, hlodavci jsou také přenašeči celé řady nemocí, které mohou být nebezpečné pro člověka. Takže už po jejich zásahu můžete sadit nové listnaté dřeviny, ale opatrnost je zde na místě, pokud se znovu z okolí hraboši objeví, musíte opět pomocí uvedené společnosti zakročit. Poznáte to podle krtinců. Musíte je ale odlišit od těch, které jsou od neškodného masožravého krtka. Krtiny krtků jsou mnohem vyšší a polokulatého tvaru a naopak, ty nenápadné hromádky hlíny jsou od hryzců, a mohou obsahovat zbytky kořínků nebo rostlin.