Chcete ve vašem útulném vesnickém domku změnu? Možná stačí vyměnit pár kousků nábytku a nahradit je něčím originálním. Na chalupu patří hlavně dřevěný nábytek a ten je pro kutilství úplně ideální.
Každý samozřejmě nemá truhlářské schopnosti, ale i zde si můžete snadno poradit. Jsou dva způsoby, jak si obstarat kus nábytku, kterému chcete vdechnout vlastníma rukama design a styl. Jednoduše můžete začít se starým kusem nábytku. Základem je, aby dřevo, ze kterého je nábytek vyrobený, bylo zdravé. Další variantou je nechat si u firmy, která se specializuje na repliky starého nábytku, vyrobit surový kus nábytku, jako je třeba příborník komoda svetpokladu.cz, truhla, stůl, židle nebo toaletní stolek. Tak budete mi pod rukama krásný kus nábytku a je na vás, jakou konečnou formu mu dáte. V současnosti je nejoblíbenější nábytek v ošuntělém stylu (záměrně zestárlý a opotřebovaný povrch).
Příborník z přírodního dřeva má určitě mnohem nižší náklady než jiný hotový výrobek a vy jej máte možnost přizpůsobit svému vlastnímu stylu. Fantazie nemusíte nijak omezovat, stačí si vybrat barvu a techniku, které dáváte přednost.
Technika ošuntělého stylu
Ošumělá technika spočívá v tom, že kusu nábytku dodáte vzhled „zanedbaného elegance“. V mnoha časopisech o nábytku je nabízen jako nejnovější trend a přizpůsobuje se různým stylům, od retro přes skandinávských, selský až po provensálský.
K jeho dosažení s uspokojivými výsledky vyžaduje jen několik jednoduchých kroků. Volba barev je zásadní: bílá je nejoblíbenější, protože je všestranná, ale můžete použít i barevné odstíny a vytvářet zábavné a elegantní kontrasty. Nebeská modř je například ideální pro dům u vody, pokoj pro nejmenší nebo pro oživení klasičtější kuchyně s příborníkem s romantickou duší.
Příprava
Chcete-li získat tento efekt, musíte kombinovat světlou a tmavou barvu. Můžete vytvořit kontrast mezi barvou základního dřeva a laku nebo mezi dvěma laky tak, že je nanesete jeden na druhý a budete si hrát s různými odstíny.
Postupujte takto:
Na ošetřovaný povrch naneste vrstvu základní barvy, aniž byste se museli starat o její dokonalé natření. V tomto stylu jde o to, aby nábytek vypadal opotřebovaně, takže není třeba být přesný. Tajemství dosažení tohoto efektu je nikdy neředit barvu a používat zcela suché štětce. Můžete postupovat ve směru žil střídavě každou chvíli tahy štětcem v kolmém směru, abyste získali dojem narušení povrchu (ošuntělý znamená „neudržovaný“). Když je podklad suchý, naneste vrstvu druhé barvy a před dalším namočením se ujistěte, že je štětec vždy zcela suchý. Tímto způsobem budou tahy štětce ještě méně přesné než tahy základny a bude se zdát, že barva s roky odcházela.
Konečná úprava spočívá v seškrábnutí přebytečné barvy houbou nebo brusným papírem a pokusem o vytvoření stárnoucího efektu. Chcete-li to udělat nejlepším možným způsobem, musíte si představit, které body příborníku nebo jiného nábytku se v průběhu času nejvíce opotřebovávají, například hrany, nohy a ostré body obecně.
Nakonec naneste jednu nebo více vrstev vosku, abyste ochránili barvu a udrželi konstantní výsledek získaný přirozeným efektem.